Obszary w firmie, które można usprawnić dzięki zastosowaniu infokiosków

Infokioski jako interaktywne punkty informacyjne są już obecne w większości punktów usługowych i miejscach użyteczności publicznej. Widział je niemal każdy, a z pewnością większość miała przyjemność z nich skorzystać, zaoszczędzając czas na czekaniu w kolejce do obsługi sklepu, banku, czy też urzędu. Na stałe zadomowiły się już w naszym bliższym i dalszym otoczeniu, a to dzięki ich uniwersalności. Można je wykorzystać na nieskończenie wiele sposobów. Z powodzeniem sprawdzą się w szerokim spektrum zastosowań, zarówno z przeznaczeniem wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Zanim jednak przejdziemy do ich omówienia, warto wspomnieć, czym w ogóle jest infokiosk i jakimi cechami się wyróżnia.

 

Charakterystyka infokiosku

Za pomocą infokiosku umożliwione jest samodzielne znalezienie większości niezbędnych, poszukiwanych przez użytkowników informacji. Wszystkie urządzenia tego typu składają się z jednostki sterującej i ekranu głównego. Dzięki nim mamy zapewniony dostęp do informacji związanych bezpośrednio z danym miejscem lub obiektem, w którym infokioski są umiejscowione. Należy wspomnieć, że przy ich użyciu można nie tylko zebrać wiedzę na dany temat i uzyskać odpowiedź na nasze pytanie, ale też dokonać zakupu. Wynika to z faktu, iż każde urządzenie można dowolnie konfigurować i wyposażać w dodatkowe urządzenia, takie jak drukarka fiskalna, biletomat, wrzutnik monet, skaner kodów kreskowych i wiele innych, uzależnionych od przeznaczenia dedykowanego urządzenia. Ale infokioski to nie tylko komputer, ekran główny i wyposażenie dodatkowe. Na ich wysoką użyteczność i trwałość wpływ mają materiały, z których są zbudowane. W zastosowaniach zewnętrznych i wewnętrznych infokioski są wykonane z solidnych i trwałych materiałów, które wytrzymają ciężkie warunki pogodowe, a także są odporne na akty wandalizmu i zniszczenia. Działają bez znaczenia na skoki i spadki temperatur, bez względu na śnieg, czy deszcz. 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Te z przeznaczeniem do użytku zewnętrznego mogą być dodatkowo wyposażone w wiatę lub daszek, aby korzystanie z nich podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych było jak najdogodniejsze. Mogą być również przystosowane do użytkowania przez osoby niepełnosprawne i poruszające się na wózkach inwalidzkich. Istnieje dowolność zaprojektowania wysokości body infokiosku, a także wyposażenia urządzenia dodatkowo w obniżany ekran, z powodzeniem więc dostosowują się do osób o różnym wzroście. Poza wymienionym wyposażeniem dodatkowym, infokioski mogą również posiadać wejście na słuchawki, a także mogą być rozszerzone o głośniki, a nawet klawiaturę. Mogą pracować zarówno w środowisku i oprogramowaniu w języku polskim, jak również w tłumaczeniu na dowolny język obcy. Wszystko zależy od konfiguracji i przeznaczenia.

 

Gdzie dokładnie możemy je wykorzystać i wdrożyć?

Infokioski świetnie odnajdują się w instytucjach publicznych, takich jak instytucje związane ze służbą zdrowia, policją i strażą pożarną. Dodatkowo sprawdzają się w urzędach gminnych, wojewódzkich, państwowych, szkołach, uczelniach wyższych i bibliotekach publicznych. Ale nie tylko. Mogą również występować we wszystkich instytucjach niepublicznych, jak teatry, kina i ośrodki pomocy społecznej. Infokioski świetnie sprawdzają się jako wsparcie biznesów z sektora prywatnego, jak banki, centra handlowe, wszelkiego typu sklepy, zarówno mało- jak i wielkopowierzchniowe. Umożliwiają one zdobycie informacji na temat funkcjonowania danego oddziału, za ich pomocą wypełnić można formularz lub ankietę. Infokioski znajdują się również na dworcach i lotniskach, a w takim przeznaczeniu ułatwiają sprawdzenie godzin otwarcia, zdobycie informacji o rozkładzie jazdy, a także stwarzają możliwość kupienia biletów bez konieczności stania w kolejce. Nie ma właściwie ograniczeń w zastosowaniu infokiosków. Wszędzie tam gdzie konieczna jest obsługa klientów i konieczność udzielania informacji infokioski odnajdą się świetnie. Dzięki nim minimalizujemy kolejki, np. do uzyskania informacji, co przyspiesza proces załatwiania sprawy urzędowej.

Poza infokioskami wewnętrznymi mamy szeroką gamę urządzeń do zastosowania zewnętrznego. Infokioski w tym przeznaczeniu pełnią często funkcję informacji turystycznej. Umieszczane są zazwyczaj w charakterystycznych i obleganych przez turystów miejscach i udostępniają im informacje odnośnie miejsc i zabytków, które warto odwiedzić i zobaczyć, a także szlaków, którymi można się poruszać, aby zobaczyć cenne przyrodniczo i kulturalnie obszary. Infokioski wyświetlają najczęściej mapy z zaznaczonymi obiektami wartymi zobaczenia. Interaktywne mapy wypierają już powoli korzystanie z tradycyjnych map drukowanych.

Świetnym przykładem rozwiązania z użyciem infokiosków są restauracje McDonald’s, gdzie poza kolejką do sprzedawcy możemy samodzielnie dokonać wyboru menu, złożyć zamówienie, a także je opłacić. Szybko, prosto i bez zbędnego kontaktu z obsługą restauracji.

Jednak najczęściej spotykanymi infokioskami są te występujące w galeriach handlowych, będące użytecznym źródłem informacji z pomocną mapką, ukazującą rozmieszczenie sklepów w zależności od branży i piętra, na jakim dane sklepy się znajdują. Rozmieszczone w strategicznych punktach galerii, tj. przy wejściu i głównym holu stają się niezbędnym elementem wystroju i wyposażenia.

 

Czy każdy poradzi sobie z ich obsługą?

Infokioski, mimo technologicznego zastosowania, mają wyjątkowo prostą w obsłudze nakładkę, z którą poradzą sobie osoby nie będące za pan brat z najnowszymi technologiami. Prostota tkwi w intuicyjnym oprogramowaniu, dzięki któremu uzyskanie informacji jest proste i szybkie. Jako producent, gwarantujemy łatwość obsługi i maksymalne uproszczenie w korzystaniu z urządzenia. Nie musimy się także obawiać, że użytkownicy coś zepsują, gdyż urządzenia są wyposażone w dodatkowe oprogramowanie chroniące przeglądarkę i zapobiegające przejściu użytkowników na niedozwolone strony i użyciu urządzenia niezgodnie z przeznaczeniem.

 

Jakie są obszary w biznesie, które możemy usprawnić dzięki infokioskom?

Dzięki infokioskom uzyskujemy:

Nie należy również zapominać, że poza oczywistym zastosowaniem ukierunkowanym na osoby obce poszukujące informacji (klienci, kontrahenci, turyści, pacjenci) infokioski mogą również z powodzeniem usprawnić procesy wewnętrzne. W celu odciążenia działu kadr, umiejscowienie infokiosków w kilku strategicznych punktach w firmie, pomoże pracownikom w szybki i prosty sposób załatwić najważniejsze sprawy organizacyjne lub zaczerpnąć ważnych informacji. Przykładem pomocnych contentów może być promowanie ważnych informacji z życia firmy, informowanie o bieżących wydarzeniach, przekazywanie powiadomień o pogodzie, imieninach, kalendarzu, czy też wyświetlanie godziny. Poza tak ogólnikowymi informacjami możemy również za pomocą infokiosku umożliwić pracownikom wystawienie wniosku urlopowego, sprawdzenie dodatkowych, ważnych informacji na temat umowy konkretnej osoby (ilość dni wolnych do wykorzystania), wypełnić ankietę zakładową, a nawet podsuwać pomysły na usprawnienia wewnątrz firmy. Dodatkowo infokiosk może być wsparciem w dziale produkcji do sprawdzenia stanów magazynowych, cen netto półfabrykatów, ilości wytworzonych na danej zmianie produktów i urządzeń. Informacje pomagają w utrzymaniu odpowiedniego tempa pracy. Infokiosk może więc w tym przypadku pełnić funkcję zarówno informacyjną, jak i reklamową.

Wszystko wskazuje na to, że infokioski przechodzą wciąż swój okres rozkwitu. Doskonale wpisują w rozwiązania przyszłości. Są na tyle uniwersalne, że okazują się pomocne w wielu branżach. Wierzymy, że coraz więcej firm i instytucji zdecyduje się na to innowacyjne rozwiązanie, usprawniając swoją działalność.