Dotykowe informacyjne kioski multimedialne to urządzenia, które na stałe zadomowiły się już w otaczającej nas przestrzeni publicznej, usprawniając podstawowe procesy i powodując, że dzięki nim oszczędzamy czas potrzebny do uzyskania potrzebnych nam informacji. Co jednak wpływa na to, że infokioski są tak niezawodne, wytrzymałe i długo zachowujące dobry wygląd?
W głównej mierze składają się na to materiały i komponenty, z których zbudowane są infokioski. Dużo mówi się o obudowie wykonanej z blachy stalowej lub aluminiowej malowanej proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Co jednak oznacza to w praktyce?
Czym jest blacha stalowa?
Blacha stalowa to bardzo popularny i ogólnie dostępny materiał, który ze względu na stosunkowo niską cenę, a przy tym wysoką estetykę i trwałość wykonania jest często używanym komponentem. Z uwagi na szeroką dostępność, minimalizujemy czas oczekiwania na dostawę, gdyż towar dostajemy praktycznie od ręki. Wielką zaletą blachy stalowej jest jej uniwersalność, gdyż nadaje się do większości projektów i przeznaczeń, co wpływa na jej wszechstronność.
Blachy stalowe są wykorzystywane na masową skalę, ze względu na materiał odporny na działania mechaniczne, tj. wgniecenia, otarcia i zniekształcenia. Blacha niezwykle łatwo poddaje się dalszej obróbce. Każda z nich wykorzystywana jest w przemyśle, a także w przeróżnych jego gałęziach. Dlatego też z powodzeniem znalazła zastosowanie jako główny budulec infokiosku.
Do zastosowań zewnętrznych wykorzystuje się stal nierdzewną odporną na działanie czynników atmosferycznych, jak deszcz, śnieg, czy grad.
Zamiennik blachy stalowej
Alternatywą do blachy stalowej jest aluminium. Jest metalem lekkim znanym od ponad 2 tysięcy lat i podobnie jak blacha stalowa odznaczającym się niezwykłą popularnością i wszechstronnością. Niska gęstość aluminium sprawia, że jest trzy razy lżejsze niż stal. Charakteryzuje się wręcz niesamowitą plastycznością i można obrabiać je na wiele sposobów. Jest bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, nadaje się więc idealnie do zastosowań zewnętrznych. Rozumie się przez to, że tak jak i blacha stalowa, również aluminium jest odporne na korozję. Występuje w barwie srebrzystobiałej, jednakże kolor ten nie przekreśla w żaden sposób możliwości jego wykorzystania.
Zarówno blachę stalową, jak również aluminium, jesteśmy w stanie pomalować proszkowo na dowolny kolor występujący w palecie RAL. Elementy malowane proszkowo mają wiele zalet, przede wszystkim są trwałe, idealnie pokryte jednolitą i gładką powłoką, wyróżniają się również odpornością na oddziaływanie czynników zewnętrznych, promieniowanie, wilgoć, czy chemię. Jest to zdecydowanie lepsza alternatywa niż tradycyjne malowanie farbami na mokro. Sekret malowania polega na nanoszeniu pistoletem na wybrane przedmioty naelektryzowanych ujemnie cząsteczek farby, które utrzymują się na powierzchni za sprawą działania sił elektrostatycznych. Aby proces ten zaszedł bezproblemowo, cząsteczki powierzchni muszą być naładowanie dodatnio, po to by w momencie natrysku mogło się wytworzyć pole elektrostatyczne, dzięki któremu drobinki farby zostaną przyciągnięte w sposób trwały do malowanej powierzchni. Uzyskujemy równomierne pokrycie, gładką powierzchnię, brak nieestetycznych plam, a to wszystko również dzięki suchej konsystencji farby.
W ten sposób można malować przede wszystkim metale, a więc zarówno blacha stalowa, jak i aluminium, są do tego celu idealne. Sukces wynika z ich niebagatelnych właściwości przyciągających i przewodzących.
Inne, alternatywne materiały
Jednak dostępność wykorzystywanych w obudowach materiałów jest praktycznie nieograniczona. Ciekawszą alternatywą do blachy stalowej i aluminium może być marmur, szkło, szeroki zakres tworzyw sztucznych, a także drewno, które świetnie wpisuje się w ducha firm i instytucji ze szczególną troską dbających o środowisko naturalne. Najważniejszym kryterium, jakie powinno być brane pod uwagę przy wyborze jest to, aby zastosowany materiał tworzył spójny wizerunek obiektu i idealnie wkomponowywał się w otoczenie.
Ekran dotykowy
Infokiosk to jednak nie tylko obudowa, ale również ekran dotykowy, na który składa się monitor z nakładką dotykową Multi-Touch. Wielkość monitora określa się w fazie przedzakupowej i wyszczególniona jest ona w calach. Przy pomocy technologii Multi-Touch, można w jednej chwili zamienić pasywny monitor LCD w interaktywny wyświetlacz dotykowy, reagujący w szybki sposób na dotyk. Tego rodzaju nakładki pasują do większości popularnych modeli monitorów LCD w rozmiarach od 32” do 80”. Nakładka Multi-Touch jest bardzo inteligentna i czuła na dotyk, co oznacza, że zachowuje się niemal identycznie jak ekran dotykowy w smartfonach i tabletach, czyli jest maksymalnie wydajna i użyteczna. Są bardzo popularne na polskim rynku i wykorzystywane w różnych urządzeniach. Niewątpliwym atutem jest materiał, z którego nakładka jest wykonana, a więc szkło hartowane, które podnosi jakość pracy, a także to, że palec prześlizguje się gładko po powierzchni monitora.
Wszystkie wspominane elementy, składające się na obudowę infokiosku wpływają na to, że każde urządzenie może być dowolnie dostosowane do wymagań i przeznaczenia, a użyte komponenty przekładają się na wysoką trwałość i świeży wygląd gotowego produktu, mimo upływu czasu.